NABÓR DO #WOLOMFK 2023 TRWA

Wolontariusze Miesiąca Fotografii, to pasjonaci fotografii, sztuki i wielu innych dziedzin, którzy co roku tworzą festiwal razem z nami! Ostatnie lata, bogate w liczne wyzwania, dobitnie pokazały Nam, że w grupie siła i otworzyły Nas na nowe ścieżki działania, które pragniemy kontynuować również w tej edycji. Odchodzimy od podziału na sekcje i stawiamy na drużynowość – nasze wolontariuszki i nasi wolontariusze działają kolektywnie w wielu przecinających się wzajemnie obszarach, rozwijając swoje pasje i zainteresowania oraz nabywając cenne na rynku pracy kompetencje.

Zgłoś się podczas następnej edycji! Co zyskujesz dołączając do naszego zespołu?

  • Możesz rozwijać się w różnych dziedzinach: od prac technicznych i manualnych przy montażach wystaw, poprzez rozwój artystycznych pasji i umiejętności fotograficznych, aż po doświadczenia organizacyjne związane ze współpracą w grupie.
  • Oferujemy Ci uczestnictwo w specjalistycznych sekcjach, w których rozwiniesz skrzydła, np. jako wolontariusz ds. social mediów albo podszkolisz warsztat fotoreporterski.
  • Zostaniesz ambasadorem/ambasadorką i współorganizatorem/współorganizatorką jednego z najważniejszych festiwali fotograficznych w Europie.
  • Zdobędziesz przyjaźnie na lata. Zespół #wolomfk to grupa młodych wzajemnie inspirujących się ludzi.
  • Będziesz współpracować z nami na różnych etapach tworzenia MFK, m.in. przy produkcji wystaw, obsłudze wydarzeń towarzyszących, dystrybucji materiałów promocyjnych lub w Centrum Festiwalowym. Sprawdzisz od środka, jak organizuje się tak duże eventy jak międzynarodowy festiwal.
  • Spotkasz wielu innych pasjonatów fotografii, a także światowej sławy artystów działających na szerokim polu sztuk wizualnych.

Sprawdź jak wolontariat wygląda w praktyce – zajrzyj na naszego Instagrama!

SPRAWDŹ W JAKICH OBSZARACH MOŻESZ SIĘ ROZWIJAĆ

Priorytetowy i najbardziej rozbudowany obszar. Wolontariusze i wolontariuszki opiekują się wystawami w wyznaczonych godzinach i miejscach przez cały okres trwania festiwalu. Osoby obsługujące wystawy są odpowiedzialne za ich otwieranie i zamykanie oraz udzielanie informacji na temat artystów i ich prac odwiedzającym. Ponadto pomagają też w sprawnym przebiegu wydarzeń towarzyszących – warsztatów, wernisaży czy spotkań mistrzowskich. Jako wolontariusz MFK niewątpliwie spędzisz trochę czasu w galeryjnym zaciszu, poćwiczysz swoje umiejętności komunikacyjne, a jeżeli tylko zechcesz, sprawdzisz się również w roli przewodnika, przewodniczki!
Ekipa #wolomfk szturmuje miasto! Ten obszar skupia się na dystrybucji materiałów promocyjnych – harmonogramów, plakatów i innych festiwalowych druków. Działamy zarówno przed startem MFK, jak i w jego trakcie – dzięki wolontariuszom Kraków i inne miasta dowiadują się o festiwalu! Jako #wolomfk dotrzesz do wielu nowych i nieznanych miejsc oraz podszkolisz swoją znajomość topografii miasta.
Pod czujnym okiem doświadczonej ekipy technicznej wolontariusze i wolontariuszki pomagają przy montażu wystaw na około dwa tygodnie przed oficjalnym otwarciem festiwalu. Prace fizyczne Ci nie straszne, lubisz wyzwania techniczne i manualne, a w razie potrzeby poradzisz sobie z farbą i odrobiną brudu? Zapraszamy! Niezbędna jest tu sprawność motoryczna, cierpliwość oraz wyrozumiałość, nie tylko do ludzi, ale też do rzeczy martwych. Prace trwają zarówno na samym początku festiwalu, jak i około tydzień po jego zakończeniu, kiedy odbywa się demontaż wystaw.
Obszar medialny powstał w celu dokumentacji pracy #wolomfk oraz samego festiwalu. Szukamy osób fotografujących, filmujących i montujących, które chciałyby nie tylko wizualnie poeksperymentować i podzielić się z nami oraz odbiorcami festiwalu efektem swojej pracy, ale przede wszystkim przyczynić się do tworzenia wizualnego contentu w postaci reportaży, fotorelacji i materiałów wideo. Jeśli dobrze czujesz się w obszarze social media, nasz Instagram #wolomfk to idealne miejsce dla Ciebie. Podczas festiwalu wolontariusze i wolontariuszki prowadzą swój kanał społecznościowy, a także wspomagają oficjalne kanały festiwalu. Szukamy kreatywnych i zdeterminowanych osób z poczuciem estetyki, które pragną pracować ze specjalistami i we współpracy z nimi szlifować swój warsztat. Działając przy obszarze związanym z tekstami można wesprzeć festiwalową redakcję, m.in. przy tłumaczeniach, tekstach na stronę www czy wysyłce newsletterów, a w ramach bloga #wolomfk potrenować umiejętności reporterskie, pisząc notatki czy przeprowadzając wywiady.
Działanie w tym obszarze będzie uzależnione od sytuacji epidemiologicznej, a zakres obowiązków dostosowany do panujących warunków. Istotne będzie wówczas zaangażowanie niewielkiej, kameralnej grupy wolontariuszy i wolontariuszek do towarzyszenia festiwalowym gościom, kuratorom i artystom w ramach wizyt w Krakowie oraz podczas wydarzeń (panele, spotkania, oprowadzania) w trakcie weekendu otwarcia. Sekcja kierowana jest do osób punktualnych i komunikatywnych, które chciałyby bliżej poznać naszych kuratorów, artystów oraz odwiedzających festiwal dziennikarzy.
Działanie w tym obszarze będzie uzależnione od sytuacji epidemiologicznej, a zakres obowiązków dostosowany do panujących warunków. Wolontariusze i wolontariuszki zajmujący się tym obszarem będą wówczas odpowiadać za wydawanie pakietów dla gości, udzielanie informacji związanych z festiwalem i wszystkimi wydarzeniami oraz za ewentualną sprzedaż publikacji i gadżetów festiwalowych. Jest to miejsce dla osób zorganizowanych, samodzielnych i komunikatywnych, swobodnie porozumiewających się w języku angielskim. To praca angażująca szczególnie w trakcie weekendu otwarcia, w kameralnym zespole, która wymaga poczucia odpowiedzialności za bieżące sprawy festiwalu.
Działanie w tym obszarze będzie uzależnione od sytuacji epidemiologicznej, a zakres obowiązków dostosowany do panujących warunków. Krakow Photo Fringe to inicjatywa zrzeszająca wystawy niezależnych twórców, która odbywa się równolegle do Miesiąca Fotografii. Wolontariusze i wolontariuszki mają szansę poznać tworzenie takiego przedsięwzięcia od podstaw, pracując bezpośrednio pod okiem zespołu Fringe. Do zadań należeć będą m.in. pomoc w organizacji wydarzeń, wsparcie w obsłudze mediów społecznościowych, a przede wszystkim fotograficzna dokumentacja oraz tworzenie fotorelacji podczas wernisaży odbywających się na terenie całego Krakowa w połączeniu z dystrybucją materiałów promocyjnych KPF.
Z roku na rok uczymy się coraz więcej od naszych wolontariuszy i wolontariuszek, to dzięki nim nieustannie się rozwijamy. Żadna z poprzednich edycji festiwalu nie odbyłaby się bez wsparcia i zaangażowania #wolomfk, którzy są integralną częścią Miesiąca Fotografii i mają bezpośredni oraz realny wpływ na formułę oraz całokształt wydarzenia. To właśnie wolontariusze i wolontariuszki sprawiają, że zespół #wolomfk niezmiennie pozostaje nie tylko artystycznie zaangażowaną społecznością, ale także w pełni inkluzywną i przyjazną przestrzenią rozwoju.

 

Nieprzerwanie od kilku lat kontynuujemy misję zmieniania wolontariatu na lepsze. Naszym celem jest prowadzenie go według możliwie najwyższych standardów współpracy, o czym świadczy certyfikat „Organizacja Przyjazna Wolontariuszom” przyznany Fundacji Sztuk Wizualnych w 2015 roku. Jest on dla nas nagrodą za wysiłek, jak również drogowskazem do dalszego działania. Więcej o certyfikacie przeczytacie na stronie: http://dobrywolontariat.pl/idea.

 

ODWIEDŹ NAS:

www.instagram.com/wolomfk

www.wolomfk.photomonth.com

FAQ

DODATKOWYCH INFORMACJI UDZIELA:

Marta Bryś
wolomfk@photomonth.com

Skip to content