#WOLOMFK

 #WOLOMFK
Wystartowała rekrutacja do ekipy #wolomfk!

Wolontariat w trakcie Miesiąca Fotografii to możliwość bycia ambasadorem jednego z największych festiwali fotograficznych w Europie, poznania pasjonatów, entuzjastów i światowej sławy artystów. To praca z organizatorami na różnych etapach tworzenia Festiwalu, m.in. przy montażach wystaw, wydarzeniach towarzyszących, opiece nad gośćmi czy w Centrum Festiwalowym.

 

Tegoroczna edycja festiwalu jest wyjątkowa, bo jubileuszowa. Miesiąc Fotografii w Krakowie już od 15. lat zaprasza do współpracy pasjonatów nie tylko fotografii. Festiwal co roku daje szansę rozwoju na różnych polach - od prac technicznych przy montażach wystaw, przez rozwój artystycznych pasji i umiejętności fotograficznych, aż po doświadczenia organizacyjne związane ze współpracą w grupie. Już teraz pracujemy nad tym, aby ta szczególna edycja była jeszcze barwniejsza i pozostawiła po sobie najlepsze wspomnienia. Chcemy Was zaprosić do wspólnego świętowania, ale też tworczej i rozwojowej pracy. 
 
Wiemy, jaką szansę daje taka współpraca wolontariuszom, ale również i nam – organizatorom. To od Was się uczymy i dzięki Wam co roku jesteśmy lepsi – bo zawsze inni i wyjątkowi. To Wy tworzycie klimat, reagujecie, informujecie, doradzacie. Żadna z poprzednich edycji Festiwalu nie odbyłaby się bez Waszej pomocy i zaangażowania. To Wy współtworzycie z nami to wyjątkowe wydarzenie. Zobaczcie, jak pracowaliśmy w ubiegłym roku! 
 
 
Nie czekaj – zgłoś się do wolontariatu już dziś!
Rekrutacja do wolontariatu MFK 2017 obejmuje dwa etapy: 
1.  W dniach 6-26.02 lutego wypełnij ankietę dostępną pod adresem: http://bit.ly/2jvs7cZ
2.  Na podstawie ankiet wybierzemy osoby, które zaprosimy na spotkanie rekrutacyjne w pierwszej połowie marca.
 
Po zakończeniu spotkań indywidualnych roześlemy drogą mailową ostateczne wyniki rekrutacji i plan dalszych działań związanych z wolontariatem. 
 
Grupa wolontariuszy z lat ubiegłych już współorganizuje z nami niektóre sekcje festiwalu. Oni również będą przeprowadzać z Wami rozmowy rekrutacyjne. Spośród wolontariuszy poprzednich edycji oraz tegorocznego Festiwalu wspólnie wybierzemy Liderów Wolontariatu, którzy będą czuwać nad przebiegiem pracy w poszczególnych zespołach. 
 
Koordynacja wolontariatu na tak dużą skalę w ciągu kilku miesięcy jest z pewnością sporym wyzwaniem. Szczególnie że podejmujemy się  prowadzić ją wedle wysokich standardów współpracy. A o takich świadczy przyznany Fundacji Sztuk Wizualnych w 2015 roku certyfikat „Organizacja Przyjazna Wlontariuszom”. Jest on dla nas zarówno nagrodą za wysiłek, jak i drogowskazem do dalszego działania. Więcej o certyfikacji przeczytacie na stronie: dobrywolontariat.pl/idea
 
Więcej informacji: 
Justyna Skowronek
Koordynatorka Wolontariatu 
wolomfk[at]photomonth.com
 

Spotkanie z Wolontariuszami 2016

 

 

FAQ
 
W jakim terminie odbywa się wolontariat? 
W marcu i kwietniu planujemy rozpocząć pracę w poszczególnych sekcjach wolontariatu i podzielić się obowiązkami. Z końcem kwietnia i w maju odbędą się montaże wystaw. 19 maja wystartuje Festiwal i przez prawie 5 tygodni będzie się działo BARDZO dużo! Wolontariat kończy się w połowie czerwca demontażami wystaw i wspólną imprezą ☺.  Zapraszamy do zapoznania się z opisami sekcji zamieszczonymi poniżej – oprócz wstępnego zakresu obowiązków i zadań został określony tam wstępny zakres czasu pracy.
 
Czy istnieje możliwość otrzymania zaświadczenia o odbytym wolontariacie oraz referencje?
Tak, każdy z wolontariuszy może odebrać zaświadczenie o odbytym wolontariacie w momencie jego ukończenia. Wolontariusze i wolontariuszki – pragnący dowiedzieć się o sobie czegoś więcej i zaangażowani w sposób wyjątkowy w powierzoną im pracę – mogą również otrzymać referencje oparte na ocenie zespołu, z którym pracowali. 
 
Czy osoba niepełnoletnia może zostać wolontariuszem?
Tak, osoba niepełnoletnia, która ukończyła 16 lat, może zostać wolontariuszem, musi jednak przedłożyć pisemną zgodę od rodziców lub prawnych opiekunów. 
 
Czy w ramach wolontariatu można odbyć praktyki studenckie? 
Tak, w trakcie Festiwalu  można odbyć praktyki studenckie w ramach wolontariatu. Przy tworzeniu harmonogramu zostanie uwzględniony wymiar godzinowy praktyk. Jeśli planujesz odbyć praktyki, powinieneś zgłosić to w ankiecie i podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
 

 

 

Sekcje Wolontariatu:

 

Opieka nad gośćmi

Wolontariusze zajmują się głównie transportem gości festiwalowych z i na lotnisko, przede wszystkim w trakcie Festiwalowych weekendów (kierowcę zapewnia Festiwal). Sekcja kierowana jest dla osób punktualnych i sprawnie komunikujących się w języku angielskim. Jest to również szansa na ciekawe rozmowy z kuratorami i dziennikarzami z różnych stron świata.

 

Obsługa wystaw i wydarzeń towarzyszących

Wolontariusze w tej sekcji opiekują się wystawami w wyznaczonych godzinach i miejscach przez cały okres trwania Festiwalu. Osoby pracujące przy wystawach udzielają również informacji na temat artysty i jego prac odbiorcom Festiwalu, jak również współuczestniczą w ewaluacji Festiwalu, czyli przeprowadzaniu ankiet wśród  odwiedzających. W tej sekcji wolontariusze pomagają też  w sprawnym przebiegu wydarzeń Festiwalu – warsztatów, wernisaży, spotkań mistrzowskich. Jeśli jesteś szczególnym miłośnikiem obcowania ze sztuką, a w spokojniejsze dni wiesz, po jaką książkę sięgnąć, ta sekcja jest właśnie dla Ciebie! 

 

Kolportaż

Wolontariusze szturmują miasto: są odpowiedzialni za dystrybucję materiałów promujących Festiwal. Jeśli lubisz się przemieszczać, posiadasz znajomość topografii miasta oraz śmiałość w kontaktach z pracownikami restauracji i różnych punktów usługowych (lub chcesz nabyć w tym obszarze więcej śmiałości), to szukamy właśnie Ciebie! Sekcja kolportażu to wspólna akcja przed festiwalem oraz w trakcie – opieka nad systematycznym zaopatrzeniem jednej z ośmiu stref miasta m.in. w festiwalowe harmonogramy i pocztówki.

 

Produkcja, montaże, prace techniczne

Wolontariusze pomagają przy montażu wystaw przez około 2 tygodnie przed Festiwalem, pracując fizycznie oraz rozwiązując różne techniczne zagadnienia wraz z ekipą montażową. Niezbędna jest tu sprawność motoryczna, cierpliwość i zdolności manualne. Niekiedy potrzebne jest również przygotowanie przestrzeni pod pracę ekipy montażowej oraz wyrozumiałość nie tylko do ludzi, ale też do rzeczy martwych ;). Prace trwają zarówno podczas Festiwalu, jak i około tydzień po jego zakończeniu, kiedy odbywa się demontaż wystaw. 

 

Centrum Festiwalowe

Jest sercem i wizytówką Miesiąca Fotografii, miejscem otwartym we wszystkie dni Festiwalu. Wolontariusze pracujący w Centrum Festiwalowym odpowiedzialni są za: wydawanie akredytacji dziennikarzom i wolontariuszom, udzielanie informacji związanych z Festiwalem oraz sprzedaż publikacji. Niewątpliwie sekcja ta jest przeznaczona dla osób zorganizowanych, samodzielnych i komunikatywnych, również w języku angielskim. 

 

Reportaż / Foto / Video

Sekcja powstała w celu dokumentacji pracy wolontariuszy oraz samego Festiwalu. Można tu potrenować umiejętności reporterskie, pisząc notatki  czy przeprowadzając wywiady. Do tej sekcji szukamy również fotografów i kamerzystów, którzy chcieliby wizualnie poeksperymentować i podzielić się z nami oraz odbiorcami Festiwalu efektem swojej pracy. Sekcja rusza już w marcu i w trakcie Miesiąca Fotografii będzie obsługiwać  kanał społecznościowy poświęcony wolontariatowi, a także współtworzyć oficjalne kanały społecznościowe Festiwalu. Szukamy zdeterminowanych osob, ktore chca pracowac ze specjalistami i we wspolpracy z nimi szlifowac swoj warsztat. 

 

Oprowadzanie

W dwa czerwcowe tygodnie Festiwalu zaprosimy szkoły, koła seniorów i domy kultury do odwiedzenia Festiwalu. Oprowadzać będą wolontariusze Miesiąca Fotografii! Chcesz poćwiczyć umiejętności komunikacji i sprawdzić się jako przewodnik? Podziałać wspólnie i zrobić coś dla krakowskiej społeczności? Zapraszamy do nowej sekcji!

 

Przegląd Portfolio

Przy Przeglądzie Portfolio niezbędna jest pomoc wolontariuszy, polegająca na obsłudze artystów i uczestników-fotografów oraz przy pracach fizycznych podczas przygotowywania przestrzeni. Sekcja kierowana jest do osób płynnie posługujących się językiem angielskim, szczególnie w roli tłumacza między recenzentami a uczestnikami. 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.