PROGRAMME

Photomonth 2024

 

FESTIVAL CENTRE

The Potocki Palace [Pałac Potockich]

20 Rynek Główny

Open: 28.06–7.07, Thu.–Sun. 12–18

EXHIBITIONS

 

AFROTOPIAS: East West, West – East

Mbali Dhlamini, Carlos Idun, Melannie Issaka, Kiboko Kamau, Solomon Kyalo, William Malawi, Sackitey Tesa Mate-Kodjo, Matthew Matete, Kibe Nduni, Neema Ngelime, Shawn Newson, Margaret Ngigi, Maganga Mwagogo, James Muriuki, Koffi Seble, Shitanda, Stephen Tayo, Ayomide Tejuoso (Plantation)

 

Curatorial team: Amy N. Muhoro, Malaika Nabila, Witek Orski

The Potocki Palace Gallery, 20 Rynek Główny

Open: 28.06–1.09, Wed.–Fri. 16–19, Sat.–Sun. 12–18

16.08 Closed

 

Angelika Gad

From the Countryside with Love

Curator: Agnieszka Sadowska

ZPAF Gallery, 24 Św. Tomasza St.

Open: 28.06–21.07, Wed.–Fri. 16–19, Sat.–Sun. 12–18

 

Gabriela Marciniak

Early Retirement

Curator: Elisa Medde

Art Industry Standard Gallery, 56 Wrocławska St.

Open: 28.06–21.07, Wed.–Fri. 16–19, Sat.–Sun. 12–18

 

Zdulsky

Wildflowers Lab

Curator: Piotr Niepsuj

APTEKA janicki gallery, 43 Józefińska St.

Open: 29.06–21.07, Wed.–Fri. 16–19, Sat.–Sun. 12–18

 

Marta Wojnarowska

FRAGMENT_I_

Curator: Robert Kuśmirowski

i! Gallery, 21 Józefińska St.

Open: 28.06–21.07, Wed.–Fri. 16–19, Sat.–Sun. 12–18

 

Yehor Lemzyakoff

Documentary Fashion

Curator: Rob Bremner

Szara Kamienica Gallery, 6 Rynek Główny

Open: 28.06–21.07, Wed.–Fri. 16–19, Sat.–Sun. 12–18

 

Yasmin Nebenführ

Listen Like Thieves

Curators: Agnieszka Pindera & Daniel Muzyczuk

Piana Gallery, 15 Długa St.

Open: 28.06–21.07, Wed.–Fri. 16–19, Sat.–Sun. 12–18

 

FRINGE Section

 

Academy of Fine Arts in Krakow: Petja Heiskanen, Jędrzej Jaklik, Olga Neugebauer, Aleksander Dul, Uladzislau Shamela

 

KEN University in Krakow: Maja Zawrzykraj, Anna Dominik, Anna Lem, Karolina Mental, Jessica Szczepańska

 

Lodz Film School: Aleksandra Skowrońska, Natalia Godek, Krzysztof Szpryngiel, Matylda Niżegorodcew, Paulina Byczek

 

Academy of Fine Art in Lodz: Mateusz Pecyna, Julia Klimek, Magda Skotnicka,

Borys Górski, Małgorzata Wrońska

 

Academy of Art in Szczecin: Jędrzej Bednarski, Nat Zaorska, Izabela Wowczko,

Agata Siubijak, Kacper Rubinkowski, Sylwia Ziętala

 

University of Fine Arts in Poznan: Andrzej Staniek, Ewa Pajewska-Wawrzyniak, Anka Jaworska & Marcin Kozłowski, Damian Książek, Łucja Motyl

 

Curator: Gabriela Woźniak

The Main Post Office building [Poczta Główna], 20 Westerplatte St. / 2 Wielopole St.

Open: 28.06–7.07, Wed.–Fri. 16–19, Sat.–Sun. 12–18

 

GUEST EXHIBITIONS

 

Evgene Kanaplev, Julia Leidik

Dad on the Phone

Curator: Kaja Werbanowska

International Cultural Centre in Krakow, 25 Rynek Główny

Open: 28.06–21.07, Wed.–Fri. 16–19, Sat.–Sun. 12–18

 

Michalina Kacperak

Soft Spot 

Curator: Katarzyna Sagatowska

Art Gallery W Przyziemiu, 36 Starowiślna St.

Open: 28.06–21.07, Wed.–Fri. 16–19, Sat.–Sun. 12–18

 

Tomek Kawecki

In Praise of Shadow

Curator: Michał Łuczak

Podbrzezie Gallery, UKEN, 3 Podbrzezie St.

Open: 29.06–19.07, Tue.–Sun. 11–16

 

Konrad Krzyżanowski

Mirror Me Your Memories

Curator: Martyna Nowicka

Jak Zapomnieć Gallery, 3/1 Bonifraterska St.

Open: 7.06–1.09, Wed.–Fri. 16–19

 

Grafted to the Bone

The ‘Mosaic’ Association

Artists: Ania Kliniewska, Gabi Woźniak & Grzegorz Picz, Izabela Koprowska, Kasia Wierzba, Magdalena Tryba, Nina Dziwoki, Zosia Tchórz

Curators: Karolina Nowicka & Zosia Tchórz

Skład Solny, 8 Na Zjeździe St.

Open: 29.06–7.07, Mon.–Sun. 14–18

 

Iwona El Tanbouli-Jabłońska & Maciej Jabłoński

Zadra

Poprzeczna Gallery, 3 Poprzeczna St., Miechów

Open: 7.07–30.09, Mon.–Fri. 10–17, Sat. 10–13

 

Bryan Schutmaat – County Road

Curator: Michał Korta

Kowalsky Gallery, 11 Kowalska St., Bochnia

Open: 31.05–7.07, Tue.–Thu. 15–18, Sun. 15–18

 

Jerzy Lewczyński. Presence

Curator: Marek Janczyk

Gallery of Visual Arts ‘Vauxhall’ in Krzeszowice, 1 Dr. J. Walkowskiego St., Krzeszowice

Open: 5.05–9.08, Tue.–Thu. 9–16, Fri. 9–18, Sun. 9–14

 

New Media Photography Section – Reactivation

Curator: Krescenty Grzegorz Maria Głazik

Pryzmat Gallery, 3 Łobzowska St.

Open: 8-19.07, Mon.–Fri. 10–17

 

From the Lanckorona Photo-Archive… Josef Wlha – the Photographer and Documentarian of the Monuments of the Austo-Hungarian Empire

Authors of the exhibition: Ewa Skotniczna, Adam Korczyński

Curators: Joanna Laskosz, Adam Korczyński

The Archive of Science, 26 Św. Jana St.

Open: 12.07–31.08, July: Mon.–Fri. 10–17, Sat. 10–15, August: Mon.–Fri. 10–17

 

Unrecognised

Artists: Jakub Romaniuk, Melchior Santos, Jacek Szlak, Jarosław Wiśniewski, Erdem Yildiz

Skład Solny, 8 Na Zjeździe St.

Open: 15–28.07, Tue.–Fri. 16–20, Sat.–Sun. 12–20

 

maria Lemperk – PAIN GAME – second edition

Curator: Kamil Kuitkowski

Cricoteka, 2-4 Nadwiślańska St.

Open: 4.01–1.09, Tue.–Sun. 11–19

 

KEEP MOVING

Artists: Wojciech Bąkowski, Karolina Jabłońska, Szymon Kobylarz, Mateusz Lipiński, Kateryna Lysovenko, Krzysztof Mętel, Małgorzata Mirga-Tas, Štefan Papčo, Mateusz Sarzyński, Łukasz Skąpski, Kuba Stępień, Krzysztof Wodiczko

Curator: Filip Rybkowski

Gallery of the Academy of Fine Arts in Krakow, 18 Basztowa St.

Open: 7.06–31.08, Tue.–Sun. 14–19

  • Première of the book ‘Igor Omulecki. Works 2012–2021’

    MuFo, 22 Rakowicka St.17:00

    Led by Karol Hordziej and Jakub Śwircz

  • Marta Wojnarowska: FRAGMENT_I_

    i! Gallery, 21 Józefińska St.18.30–20.00

    Opening of the ShowOFF Section exhibition

  • Michalina Kacperak: Soft Spot

    Art Gallery ‘W Przyziemiu’, 36 Starowiślna St.19.00–20.30

    Opening of the exhibition

  • Konrad Krzyżanowski: Mirror Me Your Memories

    Jak zapomnieć Gallery, 3/1 Bonifraterska St.20.00–21.30

    Opening of the guest exhibition

  • Gabriela Marciniak: Early Retirement

    Art Industry Standard Gallery, 56 Wrocławska St.18.00–19.30

    Opening of the ShowOFF Section exhibition

  • AFROTOPIAS: East – West, West – East

    The Potocki Palace Gallery, 20 Rynek Główny19.00–21.00

    OPENING OF THE MAIN EXHIBITION

  • Evgene Kanaplev, Julia Leidik: Dad on the Phone

    International Cultural Centre in Krakow, 25 Rynek Główny19.00–21.00

    Opening of the exhibition

  • Yehor Lamzyakoff: Documentary Fashion

    Szara Kamienica Gallery, 6 Rynek Główny19.00–21.00

    Opening of the ShowOFF Section exhibition

  • Opening of the FRINGE Section exhibition

    The Main Post Office building [Poczta Główna], 20 Westerplatte St. / 2 Wielopole St.20.30–23.00
  • OUTPOST Festival

    Klub Spotkań Poczta Główna, 20 Westerplatte St./ 2 Wielopole St.23.00

    afterparty (admission paid)

  • KATA KATA KA–LLABO Means Collaboration

    The Potocki Palace (courtyard), 20 Rynek Główny12.00–14.00

    Workshop with Kiboko Kamau

  • Contemporary Art in Contemporary Africa - Meeting with Azu Nwagbogu

    The Potocki Palace, 20 Rynek Główny, 1st floor15.00

    Meeting held in English

  • AFROTOPIAS – Artists Talk | Participants: Melanie Issaka and Kiboko Kamau

    The Potocki Palace, 20 Rynek Główny, 1st floor16.30

    Led by Amy Muhoro & Witek Orski Meeting held in English

  • Yasmin Nebenfuhr: Listen Like Thieves

    Piana Gallery, 15 Długa St.18.00–19.30

    Opening of the ShowOFF Section exhibition

  • Angelika Gad: From the Countryside with Love

    ZPAF Gallery, 24 Św. Tomasza St.19.00–20.30

    Opening of the ShowOFF Section exhibition

  • Tomasz Kawecki: In Praise of Shadow

    Podbrzezie Gallery, UKEN, 3 Podbrzezie St.19.30–21

    Opening of the exhibition

  • Zdulsky: Wildflowers Lab

    APTEKA janicki gallery, 43 Józefińska St.20.00–21.00

    Opening of the ShowOFF Section exhibition

  • Grafted to the Bone

    Skład Solny, 8 Na Zjeździe St.20.00

    Opening of the guest exhibition

  • CURSE OF ABUNDANCE: DJ Scosco, Jan Moss

    Skład Solny, 8 Na Zjeździe St.21.00

    Party (admission free)

  • Guided tour of the AFROTOPIAS exhibition

    The Potocki Palace Gallery, 20 Rynek Główny13.00–14.30

    Led by Curators and Artists

  • „Kino na Dziedzińcu”

    The Potocki Palace (courtyard), 20 Rynek Główny21.00

    Film screening: Singeli Movement: Greed for Speed, dir. Jan Moszumański

  • New Media Photography Section – Reactivation

    Pryzmat Gallery, 3 Łobzowska St.18.00

    Opening of the guest exhibition

EVENTS OF THE KRAKOW PHOTOMONTH OPENING WEEK

 

THURSDAY 27.06

 

17.00

Première of the book ‘Igor Omulecki. Works 2012–2021’

Led by Karol Hordziej and Jakub Śwircz

MuFo, 22 Rakowicka St.

18.30–20.00

Opening of the ShowOFF Section exhibition

Marta Wojnarowska: FRAGMENT_I_

I Gallery, 21 Józefińska St.

19.00–20.30

Opening of the exhibition

Michalina Kacperak: Soft Spot

Art Gallery ‘W Przyziemiu’, 36 Starowiślna St.

20.00–21.30

Opening of the guest exhibition

Konrad Krzyżanowski: Mirror Me Your Memories

Jak zapomnieć Gallery, 3/1 Bonifraterska St.

  

FRIDAY 28.06

 

18.00–19.30

Opening of the ShowOFF Section exhibition

Gabriela Marciniak: Early Retirement

Art Industry Standard Gallery, 56 Wrocławska St.

 19.00–21.00

OPENING OF THE MAIN EXHIBITION

AFROTOPIAS: East West, West – East

The Potocki Palace Gallery, 20 Rynek Główny

 19.00–21.00

Opening of the exhibition

Evgene Kanaplev, Julia Leidik: Dad on the Phone

International Cultural Centre in Krakow, 25 Rynek Główny

19.00–21.00

Opening of the ShowOFF Section exhibition

Yehor Lamzyakoff: Documentary Fashion

Szara Kamienica Gallery, 6 Rynek Główny

20.30–23.00

Opening of the FRINGE Section exhibition

The Main Post Office building [Poczta Główna], 20 Westerplatte St. / 2 Wielopole St.

23.00

Afterparty

OUTPOST Festival

Klub Spotkań Poczta Główna, 20 Westerplatte St./ 2 Wielopole St.

Admission paid

 

SATURDAY 29.06

 

12.00–14.00

KATA KATA KA–LLABO Means Collaboration

Workshop with Kiboko Kamau

The Potocki Palace (courtyard), 20 Rynek Główny

 15.00

Contemporary Art in Contemporary Africa.

Meeting with Azu Nwagbogu

The Potocki Palace, 20 Rynek Główny, 1st floor

Meeting held in English

16.30

AFROTOPIAS – Artists Talk

Participants: Melanie Issaka and Kiboko Kamau

Led by Amy Muhoro & Witek Orski

The Potocki Palace, 20 Rynek Główny, 1st floor

Meeting held in English

18.00–19.30

Opening of the ShowOFF Section exhibition

Yasmin Nebenführ: Listen Like Thieves

Piana Gallery, 15 Długa St.

19.00–20.30

Opening of the ShowOFF Section exhibition

Angelika Gad: From the Countryside with Love

ZPAF Gallery, 24 Św. Tomasza St.

 19.30–21.00

Opening of the exhibition

Tomasz Kawecki: In Praise of Shadow

Podbrzezie Gallery, UKEN, 3 Podbrzezie St.

20.00–21.00

Opening of the ShowOFF Section exhibition

Zdulsky: Wildflowers Lab

Apteka Gallery, 43 Józefińska St.

20.00

Opening of the guest exhibition

Grafted to the Bone

Skład Solny, 8 Na Zjeździe St.

21.00

Party

CURSE OF ABUNDANCE: DJ Scosco, Jan Moss

Skład Solny, 8 Na Zjeździe St.

Admission free

 

SUNDAY 30.06

 

13.00–14.30

Guided tour of the AFROTOPIAS exhibition

Led by Curators and Artists

The Potocki Palace Gallery, 20 Rynek Główny 

21.00

‘Kino na Dziedzińcu’

Film screening: Singeli Movement: Greed for Speed, dir. Jan Moszumański

The Potocki Palace (courtyard), 20 Rynek Główny

TICKETS

FESTIVAL PASS: 39 PLN

AFROTOPIAS: 19 PLN

EVENTS: free

KIDS: free

PASS + OUTPOST Festival: 69 (1 day) / 89 PLN (2 days)

Skip to content